Radičová odchádza, podvodníci a grobiani ostávajú

Autor: Matúš Ritomský | 21.4.2009 o 23:42 | Karma článku: 13,75 | Prečítané:  2872x

Portál SME priniesol správu s titulkou "Radičová podvodne hlasovala". Článok dopĺňali výroky z predvolebného obdobia, v ktorých Iveta Radičová hovorí o slušnosti, politickej kultúre, pravde. Všetko má zrejme smerovať k tomu, že Iveta Radičová sa spreneverila vlastným slovám a proklamovaným hodnotám. Je tomu skutočne tak?

Iveta Radičová hlasovala za spolusediacu kolegyňu, ktorá nestíhala hlasovanie, keďže v tom čase stála pri rečníckom pulte, navrhovala svoj zákon a kartičku si zabudla na svojom mieste – vedľa Radičovej.

Je zjavné, že to čo urobila Iveta Radičová bol chvíľkový skrat, v ktorého pozadí nebol žiadny zlý úmysel. Práve naopak, jej motív bol z ľudského hľadiska (a teda aj z hľadiska morálky a slušnosti) pochopiteľný a ospravedlniteľný.

Áno, porušila rokovací poriadok. Avšak - porušenie rokovacieho poriadku, alebo prekročenie zákona, nemusí byť vždy prejavom nemorálneho alebo neslušného konania. Konkrétne v tomto prípade sa síce Radičová previnila proti rokovaciemu poriadku, ale neprevinila sa voči morálke a slušnosti.

Trest za porušenie rokovacieho poriadku samozrejme prijať musí (pokuta, pokarhanie), ale z morálneho hľadiska nie je dôvod na seba bičovanie.

Ak sa vzdá Iveta Radičová mandátu, urobí tak na základe vlastného rozhodnutia, ktoré bude výsledkom určitej morálnej dilemy. Riešenie tejto morálnej dilemy však z môjho pohľadu nie je jednoznačné.

Vzdanie sa mandátu, by ako gesto malo zmysel v prípade, že by jeho dôsledkom bolo sprísnenie morálných kritérií pre všetkých poslancov v parlamente. Mám však mnoho dôvodov o tom pochybovať. Skúšam si napríklad predstaviť, ako by asi zareagoval povedzme Ján Slota, keby sa jemu stalo niečo podobné. Zrejme by sa iba tupo zasmial, pripadne by arogantne klamal všetkým do očí.

Samozrejme - "nemali by sme byť ako oni". Radičová nasadila latku morálky a slušnosti vyššie a v takejto situácii sa priamo núka obrátiť to ako zbraň proti nej.

Pointa celého prípadu je však inde. Skutočných podvodníkov z parlamentu nedostaneme tak, že sa budú tí slušnejší poslanci kajať za každý svoj ľudský omyl. Radičovej ochota vzdať sa mandátu je síce pekné gesto, ale obávam sa, že z hľadiska zápasu za skutočné morálne a ľudské hodnoty, je v tomto prípade neúčinné a tým aj zbytočné.

Dôsledkom totiž bude iba to, že zatiaľ čo slušní ľudia z parlamentu odídu, skutoční podvodníci sa budú na náš účet zabávať ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.


Už ste čítali?