Boj za nebeskú morálku alebo cesta do pekiel?

Autor: Matúš Ritomský | 27.4.2009 o 13:42 | Karma článku: 7,51 | Prečítané:  1694x

Na sme.sk sa dnes konečne objavil zmysluplný komentár ku kauze Radičová: Videokomentár Toma Nicholsona: Radičová odísť nemala Tom Nicholson veľmi správne pomenoval jeden fakt: pre človeka, ktorí sa vyberie na dráhu verejnej služby prostredníctvom politiky, je dôležitá nie len snaha udržiavať si obraz morálne nepoškvrneného človeka nekompromisne nasledujúceho čisté ideály, ale aj schopnosť tieto ideály istým spôsobom pretransformovať do reality. To znamená schopnosť ovplyvniť rozhodovanie, participovať na politickej moci a v konečnom dôsledku tak naozaj naplniť zmysel svojej služby občanom.

Osobne som neveril vlastným očiam, ako sa po tak banálnom a ľudsky pochopiteľnom skrate Ivety Radičovej vyrojila armáda moralizátorov (vrátane niektorých komentátorov denníka SME), ktorí sa predháňali v tom, kto zdvihne latku politickej morálky vyššie do nebies (svoj názor na kauzu "Radičovej hlasovanie" som vyjadril 21.4.2009 v blogu Radičová odchádza, podvodníci a grobiani ostávajú).

Zatiaľ čo vládna klika Smer+Sns+Hzds robí do nebavolajúce špinavosti, záľubou pravicových intelektuálov sa stáva riešenie morálnych nuáns, prípadne sporov "najlepší svet" versus "druhý najlepší svet" (narážam na úvodník Štefana Hríba v časopise .týždeň).

Na tom by za inej politickej situácie nebolo nič zlé, ale dnes začínam mať trochu obavy či nás tento boj za nebeskú morálku nesťahuje skôr do pekiel horúcich.

Príkladom zo slovenskej politickej reality je to, ako sa zachoval František Mikloško po prvom kole prezidentských volieb.

Ďalším príkladom sú rôzni nekompromisní bojovníci z pravej časti politického spektra - KDS, OKS, SaS, Misia 21, Liga a neviem kto ešte. Všetci pod prahom zvoliteľnosti uprednostňujú čistotu boja za svoje srdcové témy, prehliadajúc pritom vlastnú politickú impotenciu.

Keď bude vo vláde SDKU a KDH, nech si moralisti moralizujú, sprísňujú kritéria morálky a zvyšujú laťku politickej kultúry. Potom sa k nim rád pridám. Ale v  situácii, keď máme vo vláde totálne morálne bahno, nie je čas na takéto tance - či už okolo potratov alebo ľudského skratu Ivety Radičovej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smer sa stabilizoval, extrémisti predbehli SNS

PS chýba do parlamentu jedno percento.


Už ste čítali?