Ficove kúzlo vo svetle lampy

Autor: Matúš Ritomský | 16.10.2009 o 16:10 | Karma článku: 19,64 | Prečítané:  10255x

Keď čítam internetové ohlasy na reláciu Lampa s Robertom Ficom, napadá ma jedna podstatná vec, ktorú táto diskusia odhalila.

Je zaujímavé si uvedomiť, akou charizmou disponuje Fico. Napriek tomu, že Hríb mu položil takmer všetky podstatné otázky (niektoré aj viac krát), napriek tomu, že na ne Fico väčšinou vôbec neodpovedal, napriek tomu, že Ficova reč bola obsahovo prázdna a nepriniesol žiadny podstatný argument, napriek tomu všetkému, v očiach veľkého množstva ľudí - a to sa týka aj mnohých z "pravicového tábora" - vyšiel ako víťaz diskusie.

Pripomenulo mi to scénu z druhej knihy Pána prsteňov, keď Gandalf prišiel s hobitmi za Sarumanom. Sarumanova reč vtedy tak očarila hobitov, až sa im zdalo, že Gandalf sa predsa len musí v Sarumanovi mýliť.

Niečo podobné sa zrejme stalo aj teraz - čakalo sa, že Hríb zlomí nejaké kúzlo, z Fica strhne jeho auru a odhalí to, čo sa skrýva pod maskou populizmu. Od Štefana Hríba sa čakalo, že zoberie Ficovi jeho sebaistotu a všetci diváci pred tv uvidia, že Fico je zbavený svojej sily a odchádza porazený. Nestalo sa tak. Fico odchádzal sebavedomo. Otázkou je, či to je chyba Štefana Hríba.

Mňa osobne však v tejto situácii napadá iná otázka. Tú by som položil ľuďom, ktorí majú pocit, že Fico mal v diskusii navrch. Čím to je, že vás Fico tak okúzlil, v čom tkvie podstata toho javu, že aj keď nič nepovie, nepredloží žiadny argument, aj keď sa vyhne každej otázke, aj tak pôsobí dôveryhodne, sebaisto a víťazoslávne?

Pointa tohto príbehu nie je v čakaní na žiadneho Hríba - Gandalfa, ktorý z Fica sníme jeho kúzlo. To kúzlo môže byť prelomené, iba ak si "obyčajní“ ľudia, diváci pred obrazovkami uvedomia a pochopia podstatu svojho vlastného očarenia Ficom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Verejné korčuľovanie je preč. Čo spravil Ramsay s reprezentáciou?

Kam sa posunula slovenská hokejová reprezentácia od posledného šampionátu v Kolíne? Slováci našli systém, disciplínu ešte nie.


Už ste čítali?