Dobrý kapitalista Michael Moore

Autor: Matúš Ritomský | 14.12.2009 o 13:20 | (upravené 14.12.2009 o 13:58) Karma článku: 10,65 | Prečítané:  2348x

„Kapitalizmus je zlo a zlo nemožno reformovať" týmito slovami končí svoj najnovší dokument Capitalism: Loving Story jeho autor Michael Moore. Ten istý Michael Moore, ktorý vďaka svojim filmom zarobil milióny dolárov a sám sa stal svetoznámym príkladom úspešného kapitalistu.

Osobne Michaelovi Moorovi jeho peniaze a bohatstvo prajem, pretože k nim prišiel predovšetkým vďaka svojej šikovnosti a filmárskej zručnosti, ktorou dokázal zaujať množstvo divákov na celom svete. Na druhej strane, ak voľný trh vyhlasuje za nereformovateľné zlo človek, ktorý sa na ňom dokázal úspešne presadiť a uspieť, nadobudol určité bohatstvo a toto bohatstvo si dnes zaslúžene užíva, vyvoláva to otázky.

Je celkom pochopiteľné, že s týmto druhom otázok sa stretáva aj sám Michael Moore. V rozhovore pre časopis Time (26.9.2009) sa ho novinár spýtal: „Vy sám ste predsa modelom kapitalistu?  Zarábate peniaze. Zamestnávate ľudí. Vytvárate produkt a predávate ho zákazníkom. Beriete na seba riziko a získavate s ním spojenú odmenu."

Michal Moore na to odpovedal: „Som stredoškolský vzdelaný človek, rodák z michiganského Flintu a to nie je dobrá pozícia pre úspech filmára v kapitalizme. Začínal som z ničoho, musel som sa o seba postarať sám. Svoj film Slacker Uprising som ponúkol voľne na internete. Keby som bol kapitalista, nedával by som svojim zamestnancom zdravotné poistenie a platené materské dovolenky. To čo robím nie je kapitalizmus - hovorí sa tomu byť kresťan, človek veriaci v demokraciu a usilujúci sa o spravodlivosť pre všetkých."

A to je všetko. Keď príde reč na Moorove podnikanie, radikálne heslá o nereformovateľnom zlom kapitalizme sa  menia na pomerne konformné vyhlásenia o dobrom kresťanovi, ktorí verí v demokraciu a spravodlivosť.

Takže podľa Moora robí zo zlého kapitalistu dobrého kresťana fakt, že dokáže preraziť v biznise aj keď pochádza z chudobnejších pomerov, občas dokáže nejaký ten svoj produkt poskytnúť ľuďom zadarmo (film Capitalism: Loving Story už Moore opäť úspešné predáva), svojim zamestnancom platí zdravotné poistenie a materskú dovolenku. Fajn, no za revolučné myšlienky by som to nepovažoval. V mojom okolí sú to všetko bežné veci.

Napadá ma však niečo iné - neviem či má alebo bude mať Michael Moore deti. Ak áno, predpokladám, že po jeho smrti zdedia vcelku slušný majetok a dobrú štartovaciu čiaru ako potomkovia úspešného otca. A to bude ich smola. V očiach radikálnych reformátorov kapitalizmu Moorovho typu už nebudú mať šancu stať sa dobrými kresťanmi, akým je ich otec, keďže oni už nebudú pochádzať z chudobného Flintu (Michael Moore dnes žije v luxusnom dome umiestnenom do lukratívnej oblasti Torch Lake). A keď v živote tiež niečo dosiahnu, budú z nich už iba obyčajní zlí kapitalisti, ktorí za svoj úspech vďačia nespravodlivému systému, ktorý ich zvýhodnil hneď od narodenia .

Aby som to zhrnul - Michael Moore je šikovný filmár, producent a dobrý kapitalista. Ako radikálny sociálny reformátor ma veľmi nepresvedčil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Fiľo: Moja chyba? Ružomberský futbal, mohli sme za to mať veľkú fabriku

Milan Fiľo otvorené rozhovory nezvykne poskytovať.

SVET

Skutok sa nestal? Trump môže omilostiť seba aj blízkych

Americký prezident čelí piatim vyšetrovaniam.

KOMENTÁRE

Trump je ako Mečiar, chváli sa amnestiou

Mám neobmedzenú moc amnestovať, vyhlásil prezident.


Už ste čítali?