Svieže myšlienky Martina M. Šimečku

Autor: Matúš Ritomský | 15.1.2010 o 12:57 | (upravené 15.1.2010 o 15:19) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  1428x

Ak človek každodenne sleduje slovenskú politiku, stáva sa svedkom mnohých žabo-myších vojen a ľahko stráca nadhľad nad tým, čo sa to u nás vlastne deje. Keď chýba potrebný odstup, hrozí čiernobiele videnie vecí, ktoré vždy zužuje človeku rozhľad.

Vtedy je dobré, keď stojaté vody nášho myslenia rozvíri svieži názor či myšlienka človeka, ktorý nie je k našim problémom ľahostajný, ale zároveň sa v nich po krk netopí a dokáže našu realitu vnímať v širšom kontexte. Na mňa v poslednom období takto zapôsobil rozhovor s Martinom M. Šimečkom v časopise .týždeň.

Martin M. Šimečka mal, podľa mňa, v posledných rokoch veľkú výhodu v tom, že aj keď sledoval slovenskú spoločnosť a politiku, žil v Prahe a pohyboval sa v prostredí, ktoré nebolo ponorené do „veľkých" slovenských problémov. V Prahe pôsobil ako šéfredaktor (dnes redaktor) týždenníku Respekt, ktorý na územi Čiech a Slovenska pre mňa predstavuje jedno z mála naozaj kvalitných tlačených médií čitateľných aj pre ľudí s rozhľadom a otvorenou mysľou.

Možno aj vďaka tomu pôsobilo čítanie rozhovoru s ním ako malé zjavenie. Zatiaľ, čo my tu doma podozrievavo hľadíme na opozičné strany, či náhodou nemajú „zradcovské úmysly" a rázne odmietnutie možnej povolebnej koalície so Smerom považujeme za prejav skutočnej morálky, Martin M. Šimečka otvorene a s úplnou prirodzenosťou hovorí, že ak by Smer vytvoril koalíciu s niektorou zo strán súčasnej opozície, bola by to pre Slovensko veľká zmena k lepšiemu. Zatiaľ, čo mi tu zatíname päste v akomsi osudovom súboji dobra a zla a s opovrhnutím hľadíme na každého politika ochotného robiť kompromisy, Martin M. Šimečka  úprimne hovorí, že od politika očakáva, že bude robiť kompromisy namiesto neho. A z úst človeka, s jeho morálnym kreditom, to pritom vôbec neznie oportunisticky, ani nemorálne. Zatiaľ, čo u nás doma vnímame média ako najsilnejšiu zbraň proti Robertovi Ficovi a zároveň nechápeme, že má napriek tomu urputnému mediálnemu boju takú popularitu, Martin M. Šimečka tvrdí, že to neustále rozoberanie a kritizovanie Fica je v skutočnosti kontraproduktívne. A naozaj - človek si uvedomí, že už nemá chuť čítať stále o tom čo urobil Fico, zaoberať sa ním dňom aj nocou. A že slovenskej spoločnosti by skôr pomohlo, keby sme sa dokázali častejšie odpútať od škriepok v našej malebnej dedinke. A že skutočne by sa nám zišli aj nejakí kvalitní ľavicoví novinári, ktorých tu nemáme a ktorí by vniesli do mediálneho priestoru väčšiu rôznorodosť, ako o tom hovorí v rozhovore Šimečka.

Takýchto sviežich momentov bolo v rozhovore viac a každému odporúčam prečítať si ho. Vždy, keď si dokážem uvedomiť viacrozmernosť života, pociťujem to ako isté vyslobodenie. Vo vzťahu k slovenskej politickej scéne som niečo podobné zažil pri čítaní rozhovoru s Martinom M. Šimečkom, za čo mu týmto ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smer sa stabilizoval, extrémisti predbehli SNS

PS chýba do parlamentu jedno percento.


Už ste čítali?